Google Cloud ile Eticaret Hacmi 3 Kat Arttı

Google Cloud

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve Deloitte Türkiye Danışmanlık Lideri Hakan Göl’ün konuşmacı olduğu basın toplantısında Google Ekosisteminin Türkiye'deki Sosyo-Ekonomik Değer Analizi Raporu açıklandı. Toplantı Google Türkiye İletişim Müdürü Sırma Süren'in katılımıyla gerçekleşti.

Mehmet Keteloğlu konuşmasında Google'ın Türkiye'de15 yıldır faal olduğunu vurgulayarak, şirketin Türkiye'deki istihdam katkısı, ülkede yaratığı sosyo-ekonomik büyüklüğe ve değere katkısını aktardı.

1,9 milyon iş imkanı ile Türkiye istihdamının yüzde 6’sını temsil ediyor Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu raporla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Google’ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik değer artık pek çok sektöre yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarılı mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu tabii ki işletmelere ne kadar önemli bir katma değer sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir fayda da oluşturuyor. İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yine raporun sonuçlarına göre 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu rakam da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma değer sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

2025 yılında GSYH’nin yüzde 7,4’üne ulaşılacağı tahmin ediliyor Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer, 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de GSYH’nin yüzde 3,9’una tekabül eden bu rakamın 2025 yılında yüzde 7,4’e ulaşacağı öngörülüyor. Bu noktada Google ekosisteminin ülke ekonomisine sağladığı katkının, Google ürün ve hizmetlerine bağlı olarak da farklılık gösterdiğini belirtelim. Google reklam ürünlerinin katkısı, 2021 yılında 193 milyar TL’ye ulaşırken, bu katkının 2025 yılında 422 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.